Úvodní stránka>Softwarové vybavení pro dolaďování fotografií

Softwarové vybavení pro dolaďování fotografií

Práce s digitální fotografií neobsahuje pouze pořízení snímku v terénu, ale i celou řadu dalších činností, z nichž některým se nevyhnu a některé jsou pro mě dobrovolné.

Nezbytně nutné je třídění a archivace pořízených snímků. Dobrovolné jsou operace, které odstraní nedokonalosti techniky, případně drobné chyby, kterých se dopustím v terénu. Nedokonalostmi techniky mám na mysli například odstranění šumu, který jsem nikdy v terénu na živo neviděl, případně zjemnění stínů, stažení přepalů, doostření atd.

Níže představím programy, které používám a které se mi osvědčil. V seznamu nebude nic, s čím nemám zkušenost, a co sám nechci používat. V každém případě. Fotím do RAW. To mi zajišťuje velký prostor při následnou manipulaci se snímky.

Ukázka doladěné fotografie pomocí níže uvedených programů.<br/><strong><a href="https://youtu.be/vtd7ONT6dPc">Video na YouTube s ukázkou úpravy této fotografie</a></strong>Ukázka doladěné fotografie pomocí níže uvedených programů.
Video na YouTube s ukázkou úpravy této fotografie
Ukázka doladěné fotografie pomocí níže uvedených programůUkázka doladěné fotografie pomocí níže uvedených programů
Ukázka doladěné fotografie pomocí níže uvedených programůUkázka doladěné fotografie pomocí níže uvedených programů
Ukázka doladěné fotografie pomocí níže uvedených programůUkázka doladěné fotografie pomocí níže uvedených programů

Adobe Lightroom Classic

Program, který je základem pro mou další práci s digitální fotografií. Používám v první řadě pro archivaci, třídění snímků do složek či promazávání nepotřebných snímků. Můžu přiřadit své bodové hodnocení, přiřadit vlastní štítky, barevně označit, což mi v budoucnu usnadňuje vyhledávání v archivu. Pokud fotoaparát disponuje záznamem GPS souřadnice, je možno na mapě vybírat fotografie i dle místa pořízení.

Výše popsané funkce jsou jen základem celého programu. Hlavní funkcí je možnost dolaďování pořízených fotografií. Po mě vždy první fáze zpracování, ve které posuzuji technickou kvalitu a provádím základní operace, mezi které nejčastěji patří zjemnění stínů a přepalů, korekce teploty snímku, zvýraznění detailů, úprava kontrastu snímku, doladění barevnosti atd. Snímek si tak připravuji na další zpracování.

Pozor: K dispozici u výrobce je program Lightroom a Lightroom Classic. Používám Lightroom Classic (!!!)

Kde získat: V rámci některého z plánů Adobe. K dispozici je zkušební verze. Já používám plán, který obsahuje veškeré aplikace Adobe, ale k dispozici je výrazně levnější plán obsahující jen Lightroom, Lightroom Classic, Photoshop.

Odkaz na produkty Adobe

Adobe Photoshop

I když je uživatelsky tento program vnímám spíše, jako gigant pro práci s fotografií, v mém programovém vybavení je používán jen pro drobné úpravy a retuše. Velmi zřídka sahám k složitějším funkcím, ale jsem rád, že je mám stále po ruce. Dále Photoshop používám jako prostředníka pro spouštění pluginů (Topaz, DxO). Tyto pluginy sice pracují jako samostatné programy, ale díky vrstvám v Photoshopu mám lepší kontrolu nad úpravami, které jsem provedl do chvíle, než fotografii uložím jako finální výsledek.

Kde získat: V rámci některého z plánů Adobe. K dispozici je zkušební verze. Já používám plán, který obsahuje veškeré aplikace Adobe, ale k dispozici je výrazně levnější plán obsahující jen Lightroom, Lightroom Classic, Photoshop

Odkaz na produkty Adobe

Topaz Photo AI

V mém programovém vybavení pro úpravy fotografií aktuálně na prvním místě. Komplexní řešení pro odstranění šumu, doostření a zvětšování fotografií. Nahrazuje Topaz DeNoise AI, Sharpen AI, Gigapixel AI, které jsem donedávna používal. I když si tyto programy stále nechávám v záloze, vše spěje k tomu, že i vývojáři se zaměřili na vývoj Photo AI. Přesto, pokud požadujete jen omezenou funkčnost, například odstranění šumu, je možno nadále používat DeNoise AI, Sharpen AI a Gigapixel AI.

U programu Photo AI bych nešetřil superlativy, ale budu se krotit a napíšu jen, že až výstupy jsou často až nepochopitelně skvělé. Funkce autopilot se postará o analýzu snímku a sama navrhne, jaké operace je vhodné na fotografii aplikovat. Tato automatická nastavení si ale vždy po vygenerování pohlídám, aby ve snímku nedocházelo například k přeostření.

Zkušební verze Photo AI Zkušební verze DeNoise AI Zkušební verze Sharpen AI

DxO PureRAW

Program má podobnou funkčnost jako zmiňovaný Topaz Photo AI bez možnosti zvětšení fotografie. Zvětšování není ale funkce, kterou bych zrovna využíval při zpracování fotografií zvířat, takže její absence není pro tento žánr žádný problém. U PureRAW se mi moc zamlouvá automatická detekce použité techniky a přiřazení jejího profilu. Další skvělou výhodou je, že pracuje přímo s formátem RAW a výsledek může uložit opět do RAW formátu (univerzální RAW formát DNG).

Topaz Photo AI i DxO PureRAW mám sice k dispozici, ale to spíše z důvodu, že jsem nadšenec do zpracování digitální fotografie. Běžnému uživateli určitě stačí jeden ze zmíněných.

Zkušební verze DxO PureRAW

DxO Nik Collection

Jedná se o balík nástrojů, které používám k výslednému ladění atmosféry fotografie. Z celého balíku mě z 99 % zajímá jeden nástroj s názvem Color Efex Pro, který používám pro jemné barevné dolaďování, úpravy kontrastů atd. Hlavním důvodem, proč Color Efex Pro je to, že má skvělý systém inteligentního maskování. Jednoduše řečeno, velmi snadno mi umožňuje nastavit, kde se daná změna projeví a kde ne. To znamená, že daný efekt může být snadno aplikován jen na část fotografie, přičemž zbytek snímku zůstane nedotčený.

Zkušební verze DxO Nik Collection

Závěrem

Na trhu je řada dalších skvělých nástrojů, které zajistí podobnou nebo stejnou funkčnost. Ale jak jsem uvedl na začátku. Uvádím zde jen programy, které aktivně využívám, se kterými mám zkušenost, a které si troufnu doporučit.